• RS WordPress

    Tento web používa redakční systém WordPress. Tento systém můžete zdarma stáhnout zde.


Reklama Google

První várka aplikací

Milí přátelé, v tomto příspěvku najdete prvních pár aplikací pro OS Symbian, které jsem zatím našel a otestoval. Krom názvu a snímku obrazovky u každé aplikace uvádím její verzi, spíše pro orientaci a také jazyk (pro ty, kterým dělá problémy angličtina). Zároveň v popiscích uvádím případné problémy, na které jsem narazil.

Folderplay

Aplikace testována na: N500 Belle
Verze aplikace: 1.22
Jazyk: Anglicky
Jedná se o celkem jednoduchý hudební přehrávač. I když nenabídne přepichové rozhraní plné grafických prvků, oproti tomu naopak může zaujmout svou nenáročností a jednoduchostí na ovládání. Navíc jde o freewarovou aplikaci, což znamená, že bude fungovat bez omezení. Výhodou tohoto přehrávače oproti integrovanému je to, že při přehrávání respektuje hierarchii vašich hudebních souborů tak, jak se zobrazují ve správci souborů či v počítači při použití telefonu jako velkokapacitního zařízení. To oceníte zejména v případě, když si chcete uspořádat např. výběr od svých oblíbených interpretů a sami si tak organizovat pořadí přehrávaných skladeb. Oproti tomu je toto však vykoupeno tím, že se postupně přehrávají soubory jen z jednoho adresáře/složky.
Během testování jsem se nesetkal s žádným problémem. Aplikace je však nepodepsaná, problém by proto mohli mít ti, kterým nejde instalace nepodepsaných aplikací. Nicméně, při troše „googlení“ se vám dozajista povede najít návod, jak i toto vyřešit.
Stáhnout ZDE (157kB, SIS soubor)

DevFTP

Aplikace testována na: N500 Belle
Verze aplikace: 1.1
Jazyk: Slovensky
Jak již název napovídá, jedná se o klienta FTP (File transfer protocol). Tuto aplikaci ocení převážně ti, kteří spravují nějaký web a potřebují na něj nahrát obsah i během dlouhých cest či v době, kdy nemají přístup ke klasickému počítači. Lze ji však využít i na vzdálený přenos souborů. Pokud vlastníte přístup k FTP serveru (ať již samostatně nebo v rámci webhostingu), můžete pomocí této aplikace na server nakopírovat obsah z počítače a někde jinde přímo v telefonu si tento obsah stáhnout. To se může hodit v případě, kdy např. jedete někam, kde s sebou nemáte počítač a chcete si s sebou vzít svou oblíbenou muziku, ale v danou chvíli se vám nechce v telefonu nic mazat a nemáte dost volného místa, abyste si tam daný obsah hned uložili. Tímto docílíte určitého odkladu nutnosti „pročistit“ obsah telefonu. Pochopitelně lze takto přenášet data i opačně, z telefonu na server a následně do počítače. Možnosti, jak danou aplikaci využít, již nechám na vás, uvedl jsem jen příklady, které mne napadají. Sám ji právě pro přenos souborů mezi počítačem a telefonem tu a tam využiji.
V průběhu testování se vyskytl menší zádrhel, ve chvíli, kdy přímo v aplikaci v telefonu chcete smazat soubor ze serveru, aplikace spadne. Nejsem si jist, zda problém mám jen já a ostatním toto dělat nebude. Nicméně odesílání i stahování souborů ze serveru funguje bez problémů a to je hlavní.
Stáhnout ZDE (135kB, SIS soubor)

X-Plore

Aplikace testována na: N500 Belle, NC6-00 Symbian 9.4 5th ed.
Verze aplikace: 1.60
Jazyk: Vícejazyčná, včetně CZ, dále Angičtina (výchozí), Francouzština, Němčina atd.
Jedná se o správce souborů, který dokáže odkrýt i takové soubory, které se v integrovaném správci nezobrazují. Krom běžných operací jako je přesouvání, kopírování, přejmenování či mazání souborů vám tento prográmek nabídne i možnost otvírání archivů ZIP, RAR apd. V integrovaném prohlížeči multimediálních souborů lze otvírat obrázky, hudbu či video. Pokročilé uživatele pak může zaujmout přítomnost HEX-editoru. Dále lze v tomto správci pracovat s přijatými soubory přes bluetooth, zjištění základních informací o systému a mnoho dalšího.
Při testování aplikace jsem ani na jednom z telefonů neměl sebemenší problém, funguje vše, jak má. Určitě doporučuji vyzkoušet. Ideální alternativa k integrovanému správci souborů.
Stáhnout ZDE (498kB, SIS soubor)

DocScanner

Aplikace testována na: NC6-00 Symbian 9.4 5th ed.
Verze aplikace: 1.20
Jazyk: Angličtina
Zajímavá aplikace, která promění váš telefon s fotoaparátem v přenosný skener. Můžete si tak „oskenovat“ jakýkoliv obrázek či dokument a následně jej uložit ve formátu PDF pro snadný přenos na jiné zařízení. Při pořízení snímku můžete navíc dokument „ořezat“ a vybrat si tak jen ten úsek, který potřebujete. Aplikace sama navíc disponuje funkcí rozpoznání okrajů dokumentu, pokud je např. bílý papír na tmavém stole. Aplikaci lze využít např. v případě „skenování“ vizitek, informačních letáčků, otvíracích hodin v obchodě apod.
Aplikaci jsem zatím otestoval jen jedinkrát, neshledal jsem však žádnou závadu, soubor se uložil a po přeposlání do počítače byl bez problémů přístupný a otevřel se. Až čas ukáže, zda není někde nějaký problém.
Stáhnout ZDE (54kB,SIS soubor)

BT Filemanager

Aplikace testována na: NC6-00 Symbian 9.4 5th ed.
Verze aplikace: 1.00
Jazyk: Anglicky, Česky, Slovensky
Celkem užitečný nástroj, zvláště pokud vlastníte více mobilních telefonů či jiných zařízení vybavených technologií BlueTooth. Aplikace vám umožní zobrazit systém souborů jiného zařízení právě prostřednictvím Bluetooth. Můžete si tak prohlížet soubory v druhém zařízení, kopírovat, přesouvat či mazat soubory v tomto zařízení, plus si můžete soubory z jiného zařízení stáhnout do svého telefonu. V podstatě jde o jakousi „simulaci“ FTP klienta, kdy druhé zařízení slouží coby „server“ a máte zpřístupněn jeho obsah. Odzkoušeno jak pro přístup k jinému telefonu, tak pro přístup k počítači a funkce bezproblémová. Během testování jsem nenarazil na zásadní problémy, občas se však objevuje chyba při kopírování souboru. Doposud jsem nepřišel, co ji způsobuje. Každopádně většinou stačilo zkusit soubor zkopírovat znovu a již to šlo. Výhodou je, že aplikace je napsána v javě, je možné ji tudíž nainstalovat na jakýkoliv telefon podporující java aplikace a přístup k souborovému systému v telefonu (kvůli možnosti stahování souborů). V neposlední řadě je nutné, aby telefon, na který aplikaci instalujete, podporoval technologii Bluetooth.
Stáhnout ZDE (JAR soubor, 33kB)

Guardian

Aplikace testována na: NC6-00 Symbian 9.4 5th ed.
Verze aplikace: 4.02
Jazyk: Anglicky
Zajímavý nápad. Aplikace slouží jako ochrana telefonu proti krádeži. Po nainstalování a prvním spuštění aplikace si zvolíte bezpečné heslo a tel. číslo, na které bude odesláno upozornění v případě, že dojde k výměně SIM karty. Krom tohoto upozornění bude v této SMS i tel číslo nové SIM, jméno operátora, informace o buňce a oblasti. Tyto informace mohou posloužit k zjištění polohy telefonu. Zároveň při aktivaci této funkce bude aplikace zobrazena jen s „autorizovanou“ SIM kartou. V případě výměny SIM dojde ke skrytí aplikace jak ze správce instalací tak v hlavním menu. Tato základní freewarová varianta poskytuje jen základní, výše popsané, zabezpečení. Aplikace však umí mnohem víc při zakoupení licence. Tyto informace lze nalézt po instalaci aplikace v možnostech upgradu. Na výběr je pak několik stupňů zabezpečení. Výhodou je, že takto získaná licence je „doživotní“, tj. bez ohledu na to, jak dlouho ji budete používat. Od toho se však odvíjí i ceny těchto licencí. Varianta Gold (první stupeň upgrade) se pohybuje přibližně kolem 500 Kč (v závislosti na kurzu amerického dolaru vůči koruně). Osobně zatím mám free verzi, ale o upgradu do budoucna uvažuji. Během testování jsem na žádný problém nenarazil, asi i proto, že zatím jsem jen aplikaci nainstaloval a snad bude svou funkci plnit dobře. Výhodou pro ty, kterým záleží na tom, co mají spuštěno na pozadí, je také fakt, že aplikace provede jen krátkou kontrolu při zapínání telefonu a pokud je v telefonu „autorizovaná“ SIM, automaticky se zavře a tudíž nezabírá místo v paměti RAM a uživatele tudíž neomezuje v běžném používání telefonu.
Stáhnout ZDE (SIS soubor, 858kB)

Shopping list

Scr000007Scr000008

Aplikace testována na: N500 Belle
Verze aplikace: 0.1
Jazyk Anglicky
Jak již sám název napovídá, jedná se o nákupní seznam do mobilu. Aplikace je vhodná pro ty, kteří před cestou do obchodu stihnou zapomenout, co vlastně chtějí koupit. Popřípadě lze aplikaci použít v případě, kdy postupně doplňujete stav základního zboží v domácnosti, tak si do telefonu zapíšete, co bude při příští cestě do obchodu třeba zajistit. Aplikace nenabízí nic převratného. Jen si vytvoříte seznam, který můžete i pojmenovat a do něj přidáváte jednotlivé položky. Lze určit i množství. Jednotlivé položky pak postupně odškrtáváte. Jedná se o jednoduchý nástroj, který může ušetřit nečekané cesty do obchodu a díky kterému můžete nechat lístečky s nákupním seznamem doma. Na testovaném telefonu je k dispozici i widget na pohotovostní obrazovku, díky kterému máte o svém plánovaném nákupu jednoduše přehled. Při testování aplikace vše fungovalo, jak má. Jen osobně doporučiji údaje zadávat před samotným použitím aplikace, občas má tendence „zapomenout“ údaje zadané před několika dny, možný vliv častého vypínání přístroje. Trochu zamrzí, že se s největší pravděpodobností nadále aplikace nevyvíjí a tato chyba tudíž asi odstraněna nebude. Aplikaci obdobného typu jsem však pro Symbian jinou nenašel, můžeme tedy kvitovat s povděkem aspoň tento počin.
Stáhnout ZDE (ZIP soubor, 696kB)

Radio Symba

Scr000011Scr000012

Aplikace testována na: N500 Belle
Verze aplikace: 1.1
Jazyk: Anglicky
Jak již název napovídá, jedná se o aplikaci na poslech internetového rádia. Krom toho aplikace umožňuje i právě poslouchaný stream nahrávat do formátu MP3. Tuto funkci jsem zatím netestoval, její funkčnost tudíž neznám. Jinak aplikace nabízí spousty stanic z celého světa, hudbu různých žánrů, soundtracky i mluvené slovo. Je možné přidávat i vlastní streamy. Během testů jsem narazil na menší zádrhel – interní databáze stanic je již poněkud zastaralá a spousta z nic nefunguje. Je proto třeba hledat ty funkční. Jinak ale funguje-li stream, funguje i aplikace jako taková.
Stáhnout ZDE (ZIP soubor, 669kB)

qooPlayer

Scr000009 Scr000010

Aplikace testována na: N500 Belle
Verze aplikace: 1.0.0
Jazyk: Anglicky
qooPlayer je multimediální přehrávač, který si poradí s většinou video a audio formátů. Podporuje formáty typu MP4, AVI, 3GP, MP3, AAC či WMV. Díky této aplikaci lze tak přehrávat i takové soubory, které se běžně v systému neotvírají. Výhodou je možnost sestavení playlistu různých souborů a složek. Je tak možné postupně přehrávat např. sbírku videoklipů. Pro pohodlné přehrávání je možné využít i celoobrazovkový režim a celou řadu dalších vychytávek. V aplikaci po kliknutí na ikonu otazníku lze získat podrobné informace (text v angličtině) o jednotlivých funkcích. Aplikaci používám radši než integrovaný přehrávač a v průběhu používání jsem narazil pouze na dva drobné detaily. Pád aplikace při ukončení celoobrazovkového režimu a chybějící autoscan (automatické skenování mediálních souborů) při pozdějších spuštěních, tj. když si otevřete jednu složku a přidáte ji do playlistu, nepromítnou se pak následné změny v této složce po přidání či odebrání jiných souborů. Na druhou stranu lze to i chápat jako vývojářův záměr, kdy se to chová jako vytvořený playlist v přehrávačích v počítači. Určitě doporučuji aspoň vyzkoušet, po grafické stránce se nejedná o žádný zázrak, ale aplikace dělá to, co má a osobně jsem velmi ocenil, že videosoubory se přehrávaly postupně, jeden po druhém, což pro někoho může být užitečné (právě třeba při sledování videoklipů).
Stáhnout ZDE (SIS soubor, 154kB)

MMMOOO TrafficMonitor

Scr000014 Scr000015

Aplikace testována na: N500 Belle
Verze aplikace: 2.00
Jazyk: Anglicky (část aplikace čínsky, v sekci „About“ chybí překlad do EN)
Aplikace TrafficMonitor slouží pro sledování přenesených dat skrze mobilní připojení a připojení skrze WI-FI. Díky této aplikaci zjistíte, kolik dat jste během dne, týdne a měsíce přenesli. Je možné si pro datové připojení nastavit maximální limit objemu dat a aplikace vás tak upozorní v momentě, kdy se k tomuto limitu přiblížíte. Je možné nastavit denní, týdenní a měsíční limit. Může to být pomůcka pro ty, kteří používají služby internetu v mobilu a chtějí mít přehled o tom, kolik dat si ještě mohou dovolit stáhnout. Během mého testování jsem zjistil, že takto získané údaje jsou však spíše orientační. U přenesených dat skrze mobilní připojení i naměřené hodnoty celkem odpovídají, u WI-FI však dochází k tomu, že se započítá jen určitá část přenesených dat. Aby aplikace navíc pracovala správně, je nutné ji mít spuštěnou na pozadí. V levém horním rohu displeje se pak objevuje aktuální rychlost stahování a odesílání. Možné je tak sledovat, zda se nepřenášejí nějaká data na pozadí. Aplikace je to určitě zajímavá, jen trochu zamrzí, že není zrovna nejpřesnější, ale pro zběžnou orientaci může být považována za dostačující.
Stáhnout ZDE (SIS soubor, 710kB)

V kategorii: Aplikace pro OS Symbian

UbohéNic mocPrůměrnéCelkem dobréVelmi zajímavé (No Ratings Yet)
Loading...
Reklama Google

Dotazy a komentáře